مقاله

دوچرخه فیبر کربنی و هر آنچه باید بدانید!

دوچرخه فیبر کربنی پرینتر سه بعدی و قطعات

دوچرخه فیبر کربنی چیست؟

دوچرخه فیبر کربنی در حقیقت همان دوچرخه است اما با هدفی دیگر ساخته شده است. در این مطلب درباره دوچرخه فیبر کربنی، قابلیت های پرینتر سه بعدی و این که چرا این تکنولوژی را وارد صنعت کنیم؛ خواهید خواند. با پیشرفت تکنولوژی استفاده از این دستگاه ها و نرم افزارها در جای خود را در تمام صنایع پیدا می کند.

دوچرخه فیبر کربنی در واقع نمونه ی استفاده از این تکنولوژی در صنعت است. شما ممکن است صنعت تولید دوچرخه داشته باشید یا این که بخواهید قطعات مختلفی را برای صنعت خود تولید کنید. پرینتر سه بعدی کار را برای شما آسان می کند و می توانید به راحتی هر آنچه می خواهید را تولید کنید.

در نظر داشته باشید که تولید قطعات، اجسام و حتی وسایل به شما کمک می کنند تا راحت تر نمونه های واقعی را بسازید. فرض کنید شما صاحب کارخانه تولید اسباب بازی هستید. می خواهید اسباب بازی جدید را بسازید. اما قبل از ساخت باید نمونه اولیه ای را ارائه دهید تا نظر طراحان و یا هیئت مدیره را جذب کنید.

پرینتر سه بعدی به شما کمک می کند تا این نمونه را در کمترین زمان ممکن، به راحتی و با اندک هزینه تولید کنید. این مورد را می توانید در تمام صنایع بسط دهید و به این ترتیب تکنولوژی را وارد صنعت خود نمایید. پرینتر سه بعدی راه را برای طراحی آنچه می خواهید باز می کند.

با پرینتر سه بعدی می توانید آرزوهای خود را پرینت بگیرید. درباره پرینتر به سه بعدی مطالبی در سایت درج شده است که می توانید از آن ها استفاده کنید. البته با ورود به صفحه دستگاه ها هم می توانید از پرینتر های سه بعدی دیدن کنید و ویژگی تمام این دستگاه ها را یک به یک بررسی کنید.

کامپوزیت کربن یا فیبر کربن چیست؟

خب شاید برای شما هم سؤال باشد که فیبر کربن چیست؟! در این بخش به این سؤال شما هم پاسخ خواهید داد. کافی است با ما همراه باشید تا علاوه بر اضافه شدن به دانش و اطلاعاتتان بتوانید بهترین دستگاه را نیز خریداری کنید. به خاطر داشته باشید که خرید یک دستگاه پرینتر سه بعدی بسیار به صرفه تر از صرف هزینه های گزاف برای پرینت است .

فیبر کربن در حقیقت ترکیب الیاف کربن با نوعی ماتریس مانند اپوکسی است. ماده ای که از این ترکیب به دست می آید به شدت مقاوم است و وزن آن در مقابل مقاومتش بسیار ناچیز است. خب همین ویژگی مهم سبب شده است تا این ماده در صنایع دفاعی، هوایی، فضایی و حتی تولید تبلت و گوشی بسیار مورد توجه قرار بگیرد.

اگر از خود کربن بخواهیم بنویسیم تعجب خواهید کرد. یک ماده با خواصی بی‌نظیر که از سخت‌ترین ماده جهان به نرم‌ترین آن تبدیل می‌شود. شاید درباره برش با الماس این ماده سخت و البته گران‌قیمت شنیده باشید، باید بدانید که ماده اولیه الماس کربن است!

نرم‌ترین ماده جهان هم که از کودکی با آن آشنا شده‌ایم یعنی گرافیت هم از همین کربن ساخته شده است. در حقیقت کربن ماده ای است که به راحتی و با ترکیب شدن از نرم‌ترین تا سخت‌ترین مواد را تولید می کند. همان‌طور که تا اینجا گفته شد کربن می تواند ترکیبات مختلفی را بسازد تا در قطعات و صنایع مختلف بتوان از آن استفاده کرد.

کربن یکی از موادی است که به راحتی می توان در صنعت از آن استفاده کرد. البته قیمت این ماده بسیار بالا است و همین موضوع سبب می‌شود تا بسیاری از مردم به جای خرید دوچرخه فیبر کربن دوچرخه دیگری بخرند. نا گفته نماند که به خاطر وزن بسیار سبک این دوچرخه ها محبوبیت بسیاری دارند.

تکنولوژی دوچرخه فیبر کربنی

تولید انبوه فریم دوچرخه یکپارچه فیبر کربنی

شرکت سیلیکون ولی Arevo اولین فریم دوچرخه یکپارچه فیبر کربنی را با استفاده از تکنولوژی پرینتر سه بعدی جهت استفاده در خط تولید دوچرخه‌های الکترونیکی امری وان ایبایک ارائه نمود که در ساخت آن‌ها تنها از فیبرهای کربن ممتد استفاده شده است.

این فریم دوچرخه پرینت سه بعدی شده قرار است در خط تولید دوچرخه های جدید شرکت امری وان ای بایک (Emery One eBike) مورد استفاده قرار گیرد که استفاده از این نوع سازه های سک پارچه باعث می گردد تا کارایی و عملکرد دوچرخه به‌طور چشمگیری افزایش یابد.

بر طبق اظهارات شرکت Arevo این فرم دوچرخه برخلاف دوچرخه های کنونی فیبر کربنی که از چسباندن چندین قسمت فیبر کربنی ساخته می شدند به صورت یک تکه ساخته شده است. در ساخت آن‌ها از یک سیستم بسیار هوشمند جهت جانشانی فیبرهای کردن و یا به عبارت دیگر پرینت سه بعدی استفاده شده است.

همین موضوع باعث گردیده است تا استحکام و ایستایی این فرم های دوچرخه به‌طور چشمگیری افزایش یابد. استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی فیبر کربن باعث می گردد تا مدت زمان ساخت فریم دوچرخه به چند روز کاهش یابد؛ متناسب با آن، هزینه های ساخت نیز کاهش قابل توجهی داشته باشند.

با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی، این فریم های پرینت سه بعدی به سفارش شرکت Emery ONE و با استفاده از تجهیزات چند منظوره شرکت Arevo در میلپیتاس در حال تولید می باشند. این پیشرفت در تولید می تواند توسط شرکت‌های دیگر دوچرخه سازی و موتورسازی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

این استارتاپ با سرمایه گذاری شرکت های بزرگ آمریکایی، چینی و البته یکی از شرکت های زیر شاخه سازمان CIA آمریکا فعالیت خود را آغاز کرده است. هر آنچه به بهبود و ارتقای صنایع کمک کند باید توسط شرکت های بزرگ پشتیبانی شود زیرا این دانش است که جهان را پیش می برد!

نتیجه استفاده از پرینتر سه بعدی در تولید چیست؟

بر طبق اظهارات این شرکت، این پیشرفت شامل موارد زیر می‌باشد:

  • تولید سریالی، استفاده از این روش تولید باعث می‌گردد تا بتوان از تکنولوژی ساخت افزایشی و یا همان پرینت سه‌بعدی در راستای تولید انبوه قطعات کامپوزیتی ترموپلاستیک استفاده نمود که برخلاف قطعات کامپوزیتی ترمو است که معمولاً شکننده و غیر بازیافت بودند، سخت‌تر، بادوام‌تر و قابل بازیافت می‌باشند.
  • پروسه تولید از حالت دستی به‌صورت کاملاً مکانیزه و اتوماتیک درآمدهاست. همان‌طور که می‌دانید نیروی انسانی هزینه‌ای بسیار بالا دارد. نیروی انسانی در اروپا به طور معمول مقرون به صرفه نیست و همین موضوع سبب می‌شود تا شرکت ها بیشتر از دستگاه ها و بازوهای مکانیکی استفاده کنند تا این که از نیروی انسانی بهره ببرند.
  • آزادی عمل در طراحی های پیچیده و منحصر به فرد که این امکان را به طراحان دوچرخه و موتورسیکلت های برقی می دهد که تقریباً بتوانند هر نوع فریمی را با هر نوع پیچیدگی به سادگی پرینت نموده و در چرخه تولید کارخانه بکار ببرند. پس در حقیقت می توان به راحتی سلیقه فردی را وارد تولید کرد.

لازم به ذکر است که قرار است این مدل از دوچرخه ها در نمایشگاه دوچرخه کالیفرنیا که قرار است در تاریخ ۱۱ آپریل برگزار گردد عرضه شوند. این دوچرخه ها با این که هنوز به جهان ارائه نشده است اما طرفداران خاص خود را پیدا کرده است. همین موضوع سبب می‌شود تا علاوه بر تولید بیشتر این دوچرخه، پرینتر سه بعدی نیز بیش از پیش به جهانیان معرفی شود.

فروشگاه آنلاین برنا پارت در خدمت شما است تا هر آنچه می خواهید را به شما ارائه دهد. دستگاه ها، قطعات، ابزارآلات و هر آنچه را که در کارخانه، دانشگاه، شرکت و منزل خود نیاز داشته باشید را ما به شما عرضه می کنیم. به این ترتیب می توانید با هزینه ای اندک به آنچه می خواهید برسید.

تفاوت دوچرخه فیبر کربنی

تفاوت دوچرخه فیبر کربنی با دیگر دوچرخه ها چیست؟

بگذارید اول از هدف تولید دوچرخه فیبر کربنی بگوییم. Arevo در حقیقت یک استارتاپ است که برای عرضه هر چه بهتر پرینتر سه بعدی و تکنولوژی آن دست به تولید دوچرخه فیبرکربنی زد. البته ناگفته نماند که این شرکت در تولید و عرضه بسیار موفق بود و همین موضوع باعث شد که بسیاری از صنعت گران به این دستگاه ها روی بیاورند.

اما تفاوت دوچرخه فیبر کربنی با دوچرخه های معمولی چیست؟! قبل از این که شرکت Arevo این محصول را تولید کند قیمت تمام شده برای این دوچرخه ها بسیار بالا بود و در نتیجه کمتر کسی به سمت خرید این دوچرخه ها می رفت. اما این شرکت محصولی را تولید کرد که تنها سیصد دلار قیمت دارد.

در نتیجه یکی از تفاوت های فاحش این محصول قیمت پایین آن است. این محصول با قیمت پایینی که دارد به مصرف کنندگان این امکان را می دهد تا بتوانند با صرف کمترین هزینه بهترین محصول را خریداری کنند. اما چرا باید قیمت این محصول که با فیبر کربن هم ساخته می‌شود کاهش پیدا کند!

این شرکت برای تولید دوچرخه فیبر کربنی نیاز به این ماده بوده است. به طور معمول فیبر کربن مورد نیاز برای پرینترهای سه بعدی توسط کارگران و به صورت دستی تولید می‌شود. به این شکل که کارگران الیاف را به صورت رشته ای و دورانی حول یک محور می پیچند و پس از آغشته کردن به رزین در کوره قرار می دهند.

اما  Arevo با ساخت یک بازوی مکانیکی این کار را انجام می دهد. به این ترتیب که این مواد از طریق نازل خارج می شوند و پس از آن توسط ماده ترمو پلاستیک ذوب می شوند. همین موضوع سبب می‌شود تا استحکام این مواد بالاتر برود و استفاده از آن در صنعت بیشتر شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *