bornapart logo

پرینتر سه بعدی چیست ؟

پرینتر سه بعدی و قطعات

توضیحات

چرا این مقاله را بخوانیم…

پرینتر سه بعدی دستگاهی است که می خواهیم در این مطلب درباره آن شرح دهیم. هر شب که می خوابیم تا صبح که دوباره روز خود را آغاز کنیم، تکنولوژی تغییرات زیادی کرده است. ابداعات روزانه و حتی ساعتی، اضافه شدن دستگاه های جدید، ساخته شدن ربات های مختلف و … همه به خاطر راحتی و آسایش بشر است.

با سرعت پیشرفت تکنولوژی هیچ وسیله نقلیه ای نمی تواند رقابت کند و به این ترتیب هر روز بیش از پیش تکنولوژی پیشرفت می کند. برای این که بتوان با تکنولوژی همگام و همراه شد، باید دانش خود را به روز نگه داشت و البته اجازه ورود تکنولوژی را به زندگی داد.

پرینترهای سه بعدی دقیقاً آمده اند تا به آرزوهای ما جامع عمل بپوشانند. نمی خواهم در این باره مانند برخی از مقالات اقرار کنم و بگویم هر چه فکر کنید را خواهید داشت! اما اگر منطقی فکر کنید بی شک آن را خواهید داشت. این دستگاه ها با مواد اولیه گوناگون محصولات مختلفی را تولید می کنند.

به عنوان مثال نوعی از پرینتر سه بعدی است که ماده اولیه آن فیلامنت PLA است که یک نوع ترموپلاستیک می باشد. با این دستگاه می توان انواع اسباب بازی ها مانند اژدها، حیوانات مختلف و … را پرینت سه بعدی گرفت. شما می توانید این وسایل را در شمار بالا پرینت بگیرید و به راحتی بفروشید!

البته نوع دیگری هم از پرینترهای سه بعدی است که ماده اولیه آن خاک رس است! فکر کنید تصویر سه بعدی یک گلدان را به دستگاه بدهید و فارغ از سفالگری گلدان مورد نظر خود را تحویل بگیرید. کار با این دستگاه ها بسیار ساده تر از آنچه که فکر می کنید، است. کافی است تا پایان راه با ما همراه شوید.

پرینتر سه بعدی چیست؟

از هر چه که بگذریم سخن دوست خوش تر است! حال نوبت آن شده است که درباره پرینتر سه بعدی صحبت کنیم و تاریخچه ای مختصر از این تکنولوژی بی نظیر را به شما ارائه دهیم. اگر بخواهیم به اولین باری که پرینتر سه بعدی ساخته و استفاده شد اشاره کنیم باید به سال 1980 برگردیم.

در این سال باید به کشور ژاپن برویم تا به دکتر کودامای برسیم. دکتر کودامای برای این که قبل از تولید عمده محصول نمونه ای ارزان را برای خود بسازد اقدام به طراحی یک دستگاه نمود. این دستگاه که در ابتدا با نام نمونه ساز سریع شناخته می شد با گذشت زمان برای مصارف دیگر هم استفاده شد.

همان طور که زمان بر روی تمام جهان تأثیر می گذارد و همه چیز رو به تعالی می رود، این دستگاه هم تغییرات مثبت زیادی را پشت سر گذاشته است. در سال 1987 دکارد در دانشگاه تگزاس بر روی این دستگاه یک سیستم لیزری قرار داد که به وسیله آن اجسام شخصی سازی می شد.

امروزه با قرار دادن ماژول حکاکی لیزر بر روی دستگاه ها به راحتی می توانید هر چه می سازید را شخصی سازی کنید. به وسیله این دستگاه ها می توانید لوگو، نام و یا مشخصات مدنظر خود را به راحتی بر روی شیء ساخته شده حک کنید. این ماژول ها به راحتی بر روی پرینتر سه بعدی سوار می شوند.

پرینتر سه بعدی در حقیقت وسیله ای است که دو ورودی می گیرد. ورودی اول همان طرحی است که شما توسط نرم افزاری خاص طراحی کرده اید و به دستگاه ارائه می دهید. ورودی دوم هم در واقع همان ماده اولیه پرینت سه بعدی است که به آن فیلامنت می گویند. درباره فیلامنت ها که انواع مختلفی دارند در ادامه و به تفصیل خواهید خواند.

پرینتر سه بعدی

روند کار پرینترهای سه بعدی چیست؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم پرینتر سه بعدی دو ورودی دارد که باید به دستگاه داده شوند. در غیر این صورت دستگاه نمی تواند فعالیت خود را آغاز کند. برای این که بتوانید بهترین خروجی را از دستگاه دریافت کنید، بهتر است که بهترین ورودی را به آن بدهید.

پرینتر سه بعدی یک فایل سه بعدی که با استفاده از نرم افزارهای اسلایسر باید تولید کنید، از شما دریافت می کند. این فایل باید در فرمت خاصی باشد و پس از این که به دستگاه داده شد، پردازش آن آغاز می‌شود. اگر بخواهیم طرز کار دستگاه را برای شما شرح دهیم باید بدانید که طرز کار دستگاه پله پله است.

پرینتر سه بعدی به صورت لایه لایه طرحی که شما به آن داده اید را توسط نازل ایجاد می کند. این لایه ها از مواد اولیه ای که به عنوان ورودی به دستگاه داده شده است؛ ایجاد می شود. پس از این که لایه ها تکمیل شود شکل نهایی ایجاد می شود و شما می توانید آن را از درون دستگاه بردارید.

این دستگاه ماده اولیه را با حرارت ذوب می کند و لایه لایه آن ها را روی هم قرار می دهد. به این تکنولوژی FDM می گویند. البته برخی از دستگاه ها ممکن است از تکنولوژی DLP و یا تکنولوژی های دیگر استفاده کنند. در نظر داشته باشید که پرینت سه بعدی در حقیقت همان پرینت دو بعدی است که تنها در راستای ارتفاع نیز حرکت می کند.

در ادامه به تفصیل درباره مراحل تولید یک محصول در این دستگاه ها گفته ایم. اگر خیلی به این دستگاه ها علاقه داشته باشید هم می توانید به راحتی صفحات برنا پارت را بررسی کنید و تمام محصولات را مشاهده کنید. ما با شما هستیم تا بهترین ها را انتخاب کنید و راه را به سادگی ادامه دهید.

مراحل تولید محصول پرینتر سه بعدی چیست؟

برای این که یک محصول پرینت گرفته شود باید مراحلی را پشت سر بگذارید. این مراحل به شرح زیر است:

 1. طراحی مدل سه بعدی

اولین گامی که باید بردارید این است که مدل سه بعدی خود را طراحی و یا انتخاب کنید. شما می توانید به سایت MyMiniFactory بروید و از مدل هایی که قبلا طراحی شده است استفاده کنید. البته سایت های دیگری نیز در این زمینه هستند که می توانید از آن ها کمک بگیرید.

 1. ترجمه مدل طراحی شده به زبان دستگاه

پس از این که مدل خود را طراحی کردید و یا آن را انتخاب کردید، می توانید به راحتی مدل را به نرم افزارهای اسلایسر ارائه دهید تا فایل قابل درک دستگاه را به آن ارائه دهند. به این ترتیب دستگاه پرینتر سه بعدی این ورودی را از شما دریافت می کند و عملیات ساخت محصول آغاز می شود.

 1. ساخت مدل سه بعدی

دستگاه پرینتر سه بعدی شروع به ساخت این محصول به صورت مرحله به مرحله می کند. به این ترتیب که در مرحله اول فیلامنت ذوب شه به در راستای محور X و Y بر روی سطح دستگاه ریخته می شود. در مرحله بعدی دستگاه توسط بال اسکرو و یا لید اسکرو در محور Z حرکت می کند و به این ترتیب ساخت محصول به پایان می رسد.

 1. پردازش نهایی

پس از این که ساخت محصول به پایان رسید حال نوبت این است که کیفیت آن را بررسی کنید. خب باید دقت کنید که شما با چشم غیر مسلح می توانید لایه های جسم تولید شده را مشاهده کنید. این در حالی است که با سوهان و یا برخی مواد می توان این سطح را صاف و یکدست کرد. دقت داشته باشید که برخی از محصولات را برای افزایش مقاومت باید در کوه گذاشت.

پرینتر سه بعدی

چرا ما به پرینترهای سه بعدی نیاز داریم؟

این سؤالی است که هنگام خرید کوچک‌ترین وسیله ای ذهن ما را به خود مشغول می کند. خرید دستگاه پرینتر سه بعدی دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد که تعدادی از آن ها را برای شما شرح می‌دهیم:

 • افزایش سرعت تولید

آرزوی هر صنعت‌گر و کارخانه‌داری است که سرعت تولید محصولاتش باکیفیت بالارو به افزایش باشد. خب پرینتر سه بعدی این کار را به‌خوبی برای شما انجام خواهد داد. در حقیقت با حذف نیروی انسانی دقت افزایش می یابد، خطا کم می شود و در نتیجه تولید نیز بالا می رود.

 • کاهش هزینه

با کاهش خطا و افزایش تولید با کیفیت بدیهی است که هزینه ها هم کاهش پیدا می کند. در اروپا نیروی انسانی بسیار هزینه بر است. با این که در آسیا این هزینه کمتر است اما کاهش نیروی انسانی هزینه ها را تا حد زیادی کاهش می دهد.

 • کاهش دورریز

با کاهش خطا تولیدات به طور عمده دارای کیفیت مطلوب خواهند بود و تعداد بسیار کمی از محصولات تولید شده برای دور ریختن خواهند بود. این یک چرخه است و در هر مرحله شما سود بیشتری از کاهش هزینه های حاصل شده از کاهش دورریز خواهید برد.

 • افزایش تعداد تولید

با بالا رفتن سرعت تولید تعداد بیشتری محصول هم تولید می شود. این موضوع سبب می شود که باز هم شما سود بیشتری را کسب کنید.

 • تنوع در تولیدات

با این دستگاه ها می توانید محصولات متنوعی را تولید کنید که نتیجه آن افزایش بازار هدف شما خواهد بود. هر چه شما محصولات متنوع تری برای عرضه داشته باشید، مشتریان بیشتر با سلایق مختلفی را نیز خواهید داشت.

 • تولید با دقت بالا
 • سهولت در تولید اشکال پیچیده

همان طور که در بخش قبلی گفتیم طراحی با این دستگاه ها بسیار ساده است و شما می توانید به سادگی طرح خود را آماده و به دستگاه پرینتر سه بعدی ارائه دهید.

فروشگاه برنا پارت ارئه دهنده دستگاه های پرینتر سه بعدی ، مواد مصرفی و خدمات پس از فروش در ایران می باشد . شما میتوانید جهت دریافت مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *