bornapart logo

الکتروموتور و درایور

الکتروموتور و درایور

توضیحات

الکتروموتور و درایور از جمله قطعات الکترونیکی پرکاربرد در ساخت دستگاه های الکترونیکی هستند. در تمامی دستگاه های الکتریکی که قسمتی از آن متحرک است از مجموعه الکتروموتور و درایور استفاده می شود. از جمله این دستگاه ها می توان به دستگاه های CNC و پرینتر های سه بعدی اشاره کرد.

استپر موتور

استپر موتور ها دارای انواع مختلفی هستند. استپر موتور Nema11، Nema 17، Nema23 و … از انواع آن هستند که بسته به عوامل خاصی در دستگاه های مختلف از آن ها استفاده می شود. این مدل نامگذاری بر اساس استاندارد US National Electrical Manufacturers Association است. به طور مثال منظور از استپر موتور Nema 23 یعنی اندازه فریم این موتور 2.3*2.3 است.

به طور کلی در پرینتر های سه بعدی از  استپر موتور های Nema17 با طول 43.2mm (1.7 اینچ) استفاده می شود. اندازه های بزرگتر ماننده Nema 23 و Nema34 در دستگاه های CNC کاربرد فراوان دارند. استپر موتور های کوچکتر مانند استپر موتور  Nema 11 و Nema14 برای کاربردهای خاصی استفاده می شوند. به طور مثال در ساخت اولین پرینتر سه بعدی reprap از استپر موتور Nema 14s که دارای قدرت کمتری است استفاده شد.

در انتخاب استپر موتور ها پارامتر های زاویه استپ، گشتاور، جریان، ولتاژ و همچنین ظرفیت القای مغناطیسی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

استپر موتور هایی که گشتاور تولیدی آن ها حداقل 0.35 n.m است در ساخت پرینتر های سه بعدی کاربرد دارند. به طور کلی ذکر این موضوع که استپر موتور ها هر چه کوچک تر باشند گشتاور کمتری ایجاد می کنند، لزوما صحیح نیست، چرا که Pancaks stepper motor هایی با سایز های کوچک اما قدرت گشتاور بالاتری ساخته شده اند که در کاربرد های خاص از آن ها استفاده می شود.

عموما استپر موتور ها دارای 4، 5، 6 یا 8 سیم هستند اما مدل های 5 سیم به دلیل مشکلاتی که در اتصالات آن ایجاد می کنند به ندرت استفاده می شوند. همچنین در اکثر استپر موتور ها ولتاژ در بازه 3-5 ولت و شدت جریان آن ها در بازه 1-1.5 آمپر دسته بندی می شوند.

در پرینتر های سه بعدی درایور ها دستور حرکتی را از برد کنترلی دریافت کرده و آن را با لحاظ برخی پارامترها به استپر موتور ها منتقل می کنند. مهم ترین این پارامتر ها عبارتند از مقدار شدت جریان در حرکت و مقدار استپ حرکتی. بنابراین مهم می توان به نقش تاثیرگذار درایور ها در ایجاد حرکت با کیفیت و با دقت بالا پی برد.

انواع درایور

درایور ها انواع مختلفی دارند که پر کاربرد ترین آن ها عبارتند از: درایور DRV 8825 بنفش، درایور مشکی، درایور سبز، درایور زرد و درایور TB6600 که هر کدام از این موارد دارای ویژگی های مختلفی هستند.

با استفاده از درایور DRV8825 می توان حرکت با قدرت مطلوب و 2 آمپر ایجاد کرد و تا 1/32 یک استپ را کنترل کرد. درایور قرمز حرکت تا 1 آمپر و 1/32 یک استپ را کنترل می کند. درایور سبز تا 1.5 آمپر و تا 1/16 یک استپ، درایور زرد تا 2 آمپر و 1/128 یک استپ را کنترل می کنند. درایور صنعتی TB6600 نیز دارای بیشترین قدرت در بین درایور های عنوان شده در این مقاله را داراست، به طوری که می تواند حرکت تا 4.5 آمپر ایجاد کرده و هر استپ آن را تا 1/16 کنترل کند.

نکات مطرح شده در این مقاله در انتخاب الکتروموتور و درایور مناسب سیستم حرکتی دستگاه ها باید در نظر گرفته شود. به طوری که مقدار شدت جریان و استپ های قابل کنترل درایور اتخاب شده با استپر موتور مورد نظر هم خوانی داشته باشد. شما عزیزان می توانید الکتروموتور و درایور  مورد نظر خود را از طریق فروشگاه آنلاین برناپارت خرید کرده و در آدرس دلخواه خود تحویل بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *